Bilya Test Cihazı


Bilya Test Cihazının genel çalışma prensibi bilyayı 7.2 metre yükseklikden kırılana kadar sürekli serbest düşmeye bırakmak ardından kırılma anında kendiliğinden durup serbest düşüş sayısını raporlayan bir cihazdır. Bilya Test Cihazı tekrarlanan atış hareketiyle bilyanın yorulma, kırılma ve darbe dirençleri hakkında bilgi verir. Bu test tekrarlı serbest düşme hareketi sonucu kırılan malzemenin dökümden kaynaklanan stres yüzeyi, ve iç çekme gerilmeleri  hakkında bilgi verir. Bunun yanı sıra kırılma türü; bilyaların iç yapı ve mekanik özellikleri hakkında bilgi verir. Kırılan yüzeyleri ise malzemedeki porozite miktarını ve mikroyapısı hakkında kapsamlı bilgi vermektedir.

 

Öğütme bilyaları standart boyutlarda temin edilebilmekle beraber içerisinde bulunan krom miktarına göre Düşük /Orta / Yüksek olmak üzere 3 e ayrılır. Dökme demir bilyları; altın, bakır, kurşun, çinko, nikel, kalay, krom ve gümüş gibi birçok metaller için ekstraksiyon işlemine yardım için kullanılır. Metalik işleme ek olarak, bilyalar özellikle yapı ürünleri sektöründe çimento sanayi ve temel malzemelerin kireç ve *klinker, elektrik santrallerinde kömür öğütme için kullanılır. Aşınma ve darbe performansını maksimize etmek için bilyaları sertlik profilleri, özelleştirilmiş ürün öğütme ve cevher koşulları içerisinde testlere tabii tutulur. Bilyalar, yüksek sertlik, iyi aşınma ve kırılma direncine sahip olması istenmektedir.

  

Dökme Demir Bilyalarda İstenilen  Özellikler

 

Standart Dökme Demir Bilyası sertlik değerleri;

HRC45-HRC50 (BHN420-BHN750)

Düşük kromlu Dökme Demir Bilyaları sertlik değerleri;

HRC45-HRC50 (Brinnel=420-500)

Orta kromlu dökme demir bilyaları sertlik değerleri;

HRC48-HRC55 (Brinnel=455-560)

Yüksek  kromlu dökme demir bilyaları sertlik değerleri;

HRC58-HRC66 (Brinnel=615-750)

Dökme Demir Bilylarında yüksek sertlik iyi aşınma ve kırılmaya karşı direnç istenir.

*KLİNKER:  Klinker, çimento üretimi sırasında pişmiş kil ve kalkerlerin birleşiminden oluşan iri taneli malzemedir. 

 

Bilya Test Cihazının Size Sağladıkları

 

Bilya Test Cihazıyla ürettiğiniz bilyaların mekanik özellikleri hakkında kapsamlı bilgi edinebilir. Kullanıcağınız proseslere uygun olup olmadığı hakkında en doğru bilgiyi size verir. Böylece üretim verimliliğinizi arttırarak kalitenizi üst seviyelere taşıyabilirsiniz. Ayrıca bilyaların kırılan yüzeyleri üzerinde mikroskobik çalışma yaparak  iç yapısı ve içerisindeki fazlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 


 

Bu cihaz ÇEMAŞ DÖKÜM SANAYİ A.Ş. için talep üzerine özel olarak imal edildi.Ürün ile ilgili doküman ve videolar

İLETİŞİM

Beşköprü Mahallesi
E5 Karayolu Üzeri

3174 Sokak No: 15
Serdivan / Sakarya / TÜRKİYE

Tel/ Fax: 0264 346 04 74