Bilya Kırma Değirmeni


Bilya kırma değirmeni; birbirine yapışık halde dökülmüş bilyaları ayırmayı sağlar. Değirmen; bilyaları herhangi bir hasara maruz bırakmayacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Yüksek sertlik, mekanik özellik ve aşınmaya karşı direnç değerlerine sahip bilyaları bu değirmende kolaylıkla ayırabilirsiniz. Özel tasarım olan bilya kırma değirmeni yüksek mukavemet, yüksek darbe direnci ve yüksek korozif aşınma direncine sahip malzemelerden üretilmiştir.

 

Demir bilyalar öğütme ve kırma sektörlerinde çeşitli amaçlar için üretilmiş demirin özel bir şeklidir. Birçok endüstriyel uygulamalarda çelikten yapılmış bilyalar tercih edilmesine rağmen, demir bilyalara Çin ve diğer Asya ülkeleri gibi bölgelerde halen büyük talep görmektedir. Üretim sürecinde demir bilya içerisine krom gibi demire sertlik ve kırılma dayanımı kazandıran anahtar elementler katılmaktadır.

 

Küçük veya büyük boyutlu bilyalı değirmenlerde demir bilyalar kullanılmaktadır. Demir bilyalar küresel şekilde olmasına rağmen değirmenlerde daha etkili bir öğütme yeteneği olan elips veya yumurta şeklinde bilyalar bulunmaktadır.

 

Öğütme bilyaları standart boyutlarda temin edilebilmekle beraber içerisinde bulunan krom miktarına göre Düşük /Orta / Yüksek olmak üzere 3 e ayrılır. Dökme demir bilyaları; altın, bakır, kurşun, çinko, nikel, kalay, krom ve gümüş gibi birçok metaller için ekstraksiyon işlemine yardım için kullanılır. Metalik işleme ek olarak, bilyalar özellikle yapı ürünleri sektöründe çimento sanayi ve temel malzemelerin kireç ve klinker, elektrik santrallerinde kömür öğütme için kullanılır. Aşınma ve darbe performansını maksimize etmek için bilyaları sertlik profilleri, özelleştirilmiş ürün öğütme ve cevher koşulları içerisinde testlere tabii tutulur. Bilyalar, yüksek sertlik, iyi aşınma ve kırılma direncine sahip olması istenmektedir.


Dökme Demir Bilyalardan İstenilen Özellikler


Standart Dökme Demir Bilyası sertlik değerleri;

HRC45-HRC50 (BHN420-BHN750)

Düşük kromlu Dökme Demir Bilyaları sertlik değerleri;

HRC45-HRC50 (Brinnel=420-500)

Orta kromlu dökme demir bilyaları sertlik değerleri;

HRC48-HRC55 (Brinnel=455-560)

Yüksek  kromlu dökme demir bilyaları sertlik değerleri;

HRC58-HRC66 (Brinnel=615-750)

Dökme Demir Bilylarında yüksek sertlik iyi aşınma direnci ve kırılmaya karşı direnç istenir. 

 

ÇEMAŞ DÖKÜM SANAYİ A.Ş. için üretimi gerçekleştirildi.

Ürün ile ilgili doküman ve videolar

İLETİŞİM

Beşköprü Mahallesi
E5 Karayolu Üzeri

3174 Sokak No: 15
Serdivan / Sakarya / TÜRKİYE

Tel/ Fax: 0264 346 04 74